piątek, 16 listopada 2012

Sutasz, soutache?

To na początek czym właściwie się zajmuję:


Sutasz- co to takiego?
Określenie sutasz odnosi się tak naprawdę do 3 aspektów: przede wszystkim tę nazwę noszą sznurki, z których się wykonuje biżuterię, ale przyjęło się też tak określać technikę wykonywania jej jak i samą biżuterię.

Jak wygląda sznurek sutasz?
Sznurek ten o szerokości od 3 do 5 mm początkowo był wykonywany z jedwabiu, dziś najczęściej z wiskozy (sztuczny jedwab).  Włókna są oplecione „jodełką” wokół podwójnego bawełnianego rdzenia. Obecnie dostępne są również sznurkize srebrną i złotą nitką.                     
Historia
Początki sutaszu sięgają starożytnych Chin. W średniowieczu przywędrował do Europy wraz z jedwabiem.  Z początku przyjął się na Bałkanach, następnie Węgrzy nadali sznurkom nazwę „sujtas” i zaczęli naszywać je na sztandarach, mundurach i herbach. Zaczęli dodawać pozłacane i posrebrzane sznurki, co podniosło ich wartość i znacząco poprawiło jakość.  Z Andegawendami, „sujtas” dotarł na zachód Europy. W tym czasie sznurki po kolei odwiedzały Sycylię, Kostarykę i Burgundię aż dotarły do Francji. Tam dostały nową nazwę „soutache”, która jest używana do dziś. Nasza nazwa jest po prostu spolszczeniem nazwy francuskiej.
Sutasz był szeroko wykorzystywany w odzieży. Haftowano nimi odznaczenia wojskowe, jak również ukrywano brzydkie szwy na ubraniach. Popularnym zastosowaniem haftu sutaszowego jest zdobienie tunik oraz strojów ludowych w takich krajach jak Rosja, kraje Afryki zachodniej oraz Meksyk.
Współcześnie znana Izraelska projektantka biżuterii Dori  Csengeri zaczęła łączyć kolorowe połyskujące sznurki z kamieniami naturalnymi, koralikami i kryształkami. Efektem jej twórczości są dzieła pełne przepychu o iście królewskim wyglądzie.
Jak wygląda biżuteria?
Klasyczny twór z sutaszu to centralny kamień, perła lub koral opleciony sznurkami. Sutasz jest misternie zszywany żyłką lub nitką w odpowiednio dobranym kolorze. Rewers jest podklejany kolorowym cienkim filcem lub skórką. Obecnie artyści coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych zasad, którymi rządzi się biżuteria sutasz i tworzą innowacyjne połączenia i kształty.
Ze względu na wykorzystywanie do haftu drogich kamieni i kryształów ceny takiej biżuterii nie należą do najtańszych. Stworzenie każdego elementu wymaga również niezwykłej precyzji, cierpliwości, pewnej ręki i mnóstwa czasu, co również znacząco wpływa na ceny.


Do czego wykorzystać?
Haft sutasz najpowszechniej jest stosowany obecnie do wyrobu kolczyków, naszyjników czy bransolet. Ale świetnie też się nadaje do wszelkiego rodzaju ozdób przy opaskach, zegarkach, torbach, butach czy sukienkach. Wszystko zależy jedynie od wyobraźni twórcy. Kunsztowna konstrukcja ozdób, użycie kamieni szlachetnych i pracochłonny proces tworzenia sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem, kupowanym głównie przez fanów nietuzinkowych i wyrazistych ozdób. Dzięki dostępności bardzo wielu kolorów można stworzyć zestawy bardziej wyrafinowane jak i szalone. Odpowiednio dobrane kamienie do sznurków są w stanie dopasować się do każdego rodzaju ubrania- od codziennego stroju do pracy, przez biżuterię na spotkania ze znajomymi, po niezwykłe elementy ozdobne do ślubu.
Dostępność
Największym atutem sutaszu jest fakt, że jeśli ktoś jest kreatywny i nie boi się igły to może z łatwością tworzyć własne dzieła. Sznurki są dostępne w większości pasmanterii. Sama technika nie jest trudna, choć trzeba dużej wprawy, żeby robić dokładne i estetyczne dzieła.
Jeśli jednak brak komuś cierpliwości i własnych pomysłów w Internecie jest ogromna oferta gotowych kolczyków czy naszyjników. I korzysta z tego już wiele osób, także tych znanych z Polski i zagranicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz